SORUNUZ MU VAR? HEMEN BİZİ ARAYIN: 444 43 58
200 m2 ÜZERİ SİPARİŞİNİZE ANINDA %5 İNDİRİM
UYGUN NAKLİYE FİYATLARI! LÜTFEN BİZİ ARAYIN

Ocaktan Sevkiyata Kadar, Doğal Taş Üretimi

Ocaktan Doğal Taş Üretimi

Ocaktan Doğal Taş Üretimi için mermer ocakları dünyanın her yerinde bulunuyor ve genellikle bulundukları yerler ıssız oluyor. Kuş uçmaz kervan geçmez bölgelere gitmek için ocak sahipleri kendi yolunu açar ve elektriğini götürür.

Sizinle paylaşacağımız fotoğraflar bu taşların ocaklarda nasıl işlendiğini ve sevke nasıl hazır hale getirildiğini gösteriyor.

Ocak blok (2)

Türkiye Mermer bakımından hatrı sayılır bir zenginliğe sahiptir. Mermer ocağı dışında Türkiye’de Traverten, Granit, Kireçtaşı (Kalker), Bazalt ve Andezit ocakları da bulunur.

Ocak blok (1)

Fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi dağlar sıra sıra kesiliyor ve çıkan büyük kütleler yaklaşık 20-28 tonluk bloklara ayrılıyor. Sevke hazır olan blokları fotoğrafta rahatlıkla görebilirsiniz.

Ocak blok (3)

Mermer bloklar yaklaşık 20-28 tonluk bloklara ayrılır. Bu halleriyle fabrikada kesime hazırdırlar. 10-20 tonluk küçük bloklar ST’de kesilirken daha büyükleri katrak makinesinde işleme alınır, plaka olarak kesilir ve plakalar cilaya hazırlanır.

Katrak (2)

Bir üst resimde gördüğünüz Katrak Makinesi’dir. Blokları adeta peynir dilimler gibi dilimlere (plakalara) ayırır.

Plaka olarak sevk edilebileceği gibi, plakalar müşterinin istediği ölçülere göre ebatlanarak da sevkedilebilir.

Katrak (1)

Resimde gördüğünüz Katrak Makinesi’nden çıkmış bir bloka aittir. Gördüğünüz gibi dilim dilim ayrılmıştır ve plaka cila makinesine girmek için sırasını beklemektedir.

cila hatti

Plaka cila hattından çıkan cilalı plakaları görmekteyiz. Bu plakalar aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bandıllanıp sevk edilebilir ya da istenen ölçülere ebatlanıp kasalanabilir.

Slab Stockyard (4)